Spotkania formacyjne: III piątek miesiąc - godz. 16.45
Opiekun: ks. proboszcz Ireneusz Tatura
Życie i posłannictwo s. Faustyny zainspirowało apostolski ruch Bożego Miłosierdzia. Jego zadaniem jest dążenie do chrześcijańskiej doskonałości drogą, którą ona ukazała oraz głoszenie życiem i słowem tajemnicy miłosierdzia Bożego, a także wypraszanie go dla całego świata. Ruch ten tworzą zakony kontemplacyjne, zgromadzenia czynne, kapłani, osoby świeckie, różne wspólnoty, stowarzyszenia, bractwa i indywidualni czciciele Bożego Miłosierdzia, słowem - wszyscy, którzy w jakikolwiek sposób podejmują te zadania.
Jedną z tych wspólnot jest Stowarzyszenie Apostołów Bożego Miłosierdzia Faustinum, które erygował Metropolita Krakowski Franciszek kard. Macharski 6 marca 1996 roku, nadając mu kościelną osobowość prawną. Łączy ono kapłanów, osoby konsekrowane i świeckie, które pragną służyć orędziu Miłosierdzia Bożego pod przewodnictwem Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia i opieką duchową ojców jezuitów.
Celem stowarzyszenia jest:
- dążenie do doskonałości chrześcijańskiej drogą ufności w stosunku do Boga i miłosierdzia względem bliźnich,
- poznawanie i głoszenie tajemnicy miłosierdzia Bożego,
- wypraszanie miłosierdzia Bożego dla całego świata, szczególnie dla grzeszników oraz kapłanów i osób zakonnych.
Działalność stowarzyszenia Faustinum koncentruje się na formacji apostołów Bożego Miłosierdzia, która opiera się na ponad stuletnim doświadczeniu duchowym i apostolskim Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia ubogaconym mistycznym życiem i posłannictwem św. s. Faustyny. Ścisła formacja trwa 4 lata i prowadzona jest w formie spotkań, rekolekcji i różnych publikacji. Temu celowi służy również kwartalnik Orędzie Miłosierdzia.
Wpis do stowarzyszenia odbywa się na podstawie wypełnionej deklaracji wolontariusza, w której dana osoba zobowiązuje się do poznawania tajemnicy miłosierdzia Bożego, troski o postawę ufności, czyli pełnienie woli Bożej zawartej w przykazaniach i obowiązkach stanu, ponadto do odmawiania koronki do Miłosierdzia Bożego oraz spełniania w ciągu dnia przynajmniej jednego aktu miłosierdzia wobec bliźnich z miłości do Jezusa przez dobry czyn, słowo lub modlitwę.
Wolontariusz w sposób luźny wiąże się ze stowarzyszeniem. Korzysta z dóbr duchowych, to znaczy z tych obietnic, jakie Pan Jezus dał tym wszystkim, którzy czczą i szerzą cześć Jego miłosierdzia. Nie może jednak posiadać legitymacji i odznaki stowarzyszenia, nie może pełniej uczestniczyć w jego pracach ani wybierać i być wybieranym do jego władz. Te uprawnienia mają tylko członkowie, którzy bardziej angażują się w działalność stowarzyszenia i ściślej z nim się wiążą, uczestnicząc w duchowości i misji apostolskiej Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia. Członkowie po odpowiedniej formacji mogą także składać przyrzeczenia oddania się i służby w dziele miłosierdzia Bożego na określony czas (rok) lub całe życie.
Członek stowarzyszenia Faustinum jest osobą, która spośród wielu dróg dążenia do chrześcijańskiej doskonałości świadomie wybiera tę, która polega na postawie zawierzenia Bogu i miłosierdzia wobec bliźnich (na wzór św. s. Faustyny) oraz podejmuje zadania apostolskie głoszenia życiem i słowem tajemnicy miłosierdzia Bożego i wypraszania go dla całego świata.
"JEZU, UFAM TOBIE!"